Twój kominiarz sponsorem klubu Polonia Piła

Twój kominiarz z Piły – oficjalny sponsor klubu żużlowego Enea Polonia Piła

Twój kominiarz z Piły, lider w branży usług kominiarskich, ma przyjemność ogłosić, że został oficjalnym sponsorem jednego z najważniejszych klubów żużlowych w regionie – Enea Polonia Piła. Jesteśmy dumni z możliwości wsparcia tej znakomitej drużyny i razem z nią pragniemy budować świetlaną przyszłość dla pilskiego żużla.

Historia żużla w Pile sięga czasów powojennych, kiedy to na Górnym osiedlu powstał stadion, który służył wyścigom motocyklowym. Choć tamte zawody różniły się od dzisiejszego żużla, zawsze istniała jedna zasada – jazda w lewo na pełnym gazie. Popularność tego „czarnego sportu” była ogromna od samego początku. Tysiące mieszkańców miasta i regionu gromadziły się na zawodach, początkowo wspierając pilską Unię, a potem kolejno Włókniarza, Kolejarza, aż wreszcie narodziła się Polonia. W 1956 roku drużyna dołączyła do rozgrywek centralnych, a rywalizacja przeniosła się na stadion przy Roosevelta, który służy pilskim żużlowcom do dziś.

Liga zawsze była najważniejsza dla fanów żużla, niezależnie od tego, czy ich ukochana Polonia, z ikoną Wiesławem Rutkowskim na czele, zdobywała pierwszą ligę czy też nie. Nawet na zapleczu rozgrywano wiele interesujących turniejów towarzyskich i mistrzowskich, w których występowali żużlowe sławy, takie jak dwukrotny wicemistrz świata Igor Plechanow. Jednak ciężkie czasy nadeszły jesienią 1967 roku, gdy klub upadł, a powrót do ligi trwał aż ćwierć wieku. W latach 70 i 80 dzięki wsparciu przyjaciół z innych klubów udało się zorganizować kilka turniejów towarzyskich, ale prawdziwym przełomem był rok 1992, kiedy to Polonia Piła ponownie weszła do rozgrywek. W ciągu tych kilku tłustych lat klub odniósł wielkie sukcesy, organizując nawet finały mistrzostw świata. Największym osiągnięciem było zdobycie drużynowego mistrzostwa Polski 10 października 1999 roku, w ostatnim ligowym meczu w karierze legendarnego Hansa Nielsena, który dziś jest Honorowym Obywatelem Piły.

Niestety, przyszły gorsze dni dla pilskiego żużla. W 2003 roku Polonia pożegnała się z ekstraligą i nie zdołała już do niej powrócić. Żużel w Pile stał się coraz bardziej niepewny, a trudności finansowe ostatecznie doprowadziły do rozwiązania sekcji. Choć liga powróciła w kolejnych latach, brakowało stabilizacji, co spowodowało, że w sezonach 2020-2021 znów nie zobaczyliśmy naszej ukochanej Polonii na torze.

Powroty są trudne, ale możliwe. Wierzymy, że odrodzona Polonia, która rozpoczyna kolejny rok startów, ma przed sobą lepszą przyszłość. Szczególnie w dziedzinie sportu, gdzie zawsze możemy liczyć na wsparcie kibiców w mieście Staszica.

Przyjdź, wspólnie przeżyjmy kolejny emocjonujący wyścig. Wszyscy razem, z taśmą w górę! Twój kominiarz z Piły stoi u boku Enea Polonii Piła, gotowy wspierać tę wspaniałą drużynę na ich żużlowej drodze do sukcesu.

Pozostałe artykuły